Brno

Brno je krajským městem Jihomoravského kraje a přirozeným centrem jižní Moravy. Má 370 000 obyvatel a po Praze je druhým největším městem České republiky. V okruhu do 200 km od Brna se nacházejí další významné evropské metropole: Praha, Vídeň a Bratislava. Nalezneme zde i 2. největší mezinárodní letiště v České republice – Letiště Brno - Tuřany.

Špilberk

Brno je centrem obchodu, vědy, výzkumu, inovací, hi-tech, IT a telekomunikací a také městem výstavnictví a kongresů. Brno je rovněž sídlem nejvyšších orgánů justice – Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, Nejvyšší státní zastupitelství.

K městu patří významná osobnost zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendla. Jeho působení v Brně připomínají Mendlovo muzeum genetiky, Mendlova univerzita v Brně, Mendelianum, Mendlovo náměstí nebo pamětní deska na Jánské ulici. Brno bylo také rodištěm světoznámého fyzika Ernsta Macha, filozofa a matematika Kurta Gödela, působištěm skladatele Leoše Janáčka a Ericha W. Korngolda, spisovatele Milana Kundery a dalších umělců.

Tugendhat

Brno je jedním z center funkcionalistické architektury 20. století, jsou s ním spojena jména Adolfa Loose, Bohuslava Fuchse a také Ludwiga Miese van der Rohe. K nejvýznamnějším dílům patří areál brněnského výstaviště (1928) a známá vila Tugendhat (1930), zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Brno nabízí kvalitní životní prostředí pro obyvatele i návštěvníky. Je zde řada kulturních a historických památek: Hrad Špilberk, Hrad Veveří, Stará a Nová radnice, Katedrála sv. Petra a Pavla a Denisovy sady, Brněnské podzemí, Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo aj.

Každoročně se na brněnském Masarykově okruhu konají automobilové a motocyklové závody evropské i světové úrovně, mimo jiné motocyklová Grand Prix ČR.

Turistické informace o městě Brně naleznete také na www.gotobrno.cz.

Turistickou mapu města Brna si můžete stáhnout ZDE.

Brno – Město budoucnosti

Brno je druhým největším centrem vzdělání v ČR. Působí zde šest veřejných univerzit a řada soukromých vysokých škol. Největší univerzity jsou Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně a Univerzita obrany. Celkový počet fakult je 27 a sídlí zde 2 univerzitní kampusy. Počet studentů studujících v Brně přesahuje 80 000.

MUNI Campus noc

Brno je rovněž sídlem významných výzkumných ústavů včetně poboček Akademie věd ČR (např. Biofyzikálního ústavu, Ústavu přístrojové techniky, Ústavu fyziky materiálů, Ústavu anorganické chemie). Hlavní sektory průmyslu jsou strojírenství, elektrotechnika, informační technologie a life-sciences z oblasti výroby speciálních nástrojů, zařízení a vybavení pro použití v medicíně a farmacii.

Jihomoravský kraj s brněnskou metropolí patří mezi 50 nejinovativnějších regionů Evropy.

Rostoucí podnikání v oblasti počítačové technologie, telekomunikací, vývoje softwaru a ostatních hi-tech oborů městu získalo přezdívku „České Silicon Valley“, je tedy pomyslným technologickým centrem země.

Fenoménem výzkumné infrastruktury v kraji je Středoevropský technologický institut CEITEC (www.ceitec.cz), který má za cíl vytvořit prvotřídní úroveň výzkumu v oblastech:

  • pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie
  • pokročilé materiály
  • strukturní biologie
  • molekulární medicína
  • molekulární veterinární medicína
  • genomika a proteomika rostlinných systémů
  • výzkum mozku a lidské mysli

Bid book - hlavni Před dokončením jsou také objekty jednoho ze tří mezinárodních výzkumných center ve světě, vedle CERN a ISS – Mezinárodního institutu klinického výzkumu ICRC (www.icrcbrno.org). Strategický projekt české vlády je budovaný v kooperaci s Mayo Clinic v Rochesteru (USA), je zaměřen především na výzkum, diagnostiku a léčení kardiovaskulárních onemocnění.

Podporu podnikání, inovací a zvýšení konkurenceschopnosti kraje mají za cíl Jihomoravské inovační centrum, Regionální rozvojová agentura jižní Moravy, Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje.