Mies v Brně, Villa Tugendhat

Komentované prohlídka výstavy Mies v Brně / Villa Tugendhat v Domě umění města Brna s jejími kurátory Dagmar Černouškovou a Jindřichem Chatrným. Výstavní projekt připomíná devadesáté výročí od dokončení stavby vily Tugendhat a desáté výročí od zahájení její památkové obnovy. Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928–1929 Ludwig Mies van der Rohe, jeden z nejvýznamnějších světových architektů 20. století. Dům je zcela výjimečný svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, interiérovým vybavením, technickým zázemím a svým propojením se zahradou. Význam tohoto unikátního uměleckého... celý popis

Komentované prohlídka výstavy Mies v Brně / Villa Tugendhat v Domě umění města Brna s jejími kurátory Dagmar Černouškovou a Jindřichem Chatrným.

Výstavní projekt připomíná devadesáté výročí od dokončení stavby vily Tugendhat a desáté výročí od zahájení její památkové obnovy. Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928–1929 Ludwig Mies van der Rohe, jeden z nejvýznamnějších světových architektů 20. století. Dům je zcela výjimečný svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, interiérovým vybavením, technickým zázemím a svým propojením se zahradou. Význam tohoto unikátního uměleckého díla pro dějiny světové architektury byl v roce 2001 deklarován zápisem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Návštěvníci výstavy shlédnou mimo jiné originální fotografie vily Tugendhat, které v roce 1931 pořídil Rudolf Sandalo, autentický nábytek z vybavení domu, původní projektovou dokumentaci objektu a řadu dalších dobových dokladů, které doposud nikdy nebyly vystaveny. Rovněž prostřednictvím dochované fotodokumentace brněnské výstavy z Domu umění z let 1968–1969 nahlédnou do její tehdejší vizuální podoby a architektonického řešení.

Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem města Brna.

Záštitu nad výstavou převzala paní Markéta Vaňková, primátorka statutárního města Brna.
Typ prohlídka
Poznámka Akce má omezenou kapacitu. Rezervace: trantirkova@dum-umeni.cz / 605 114 535.
Místo konání Dům umění (Brno)
Datum a čas konání st 7.10.2020 17:30 - 19:00
URL https://www.denarchitektury.cz/program/brno-mies-v-brne-villa-tugendhat/
Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (prostory nejsou bezbariérové)
Zdroj dat Jihomoravský kraj
Je třeba opravit údaje?