Petra Feriancová: Studie k druhému plánu

Petra Feriancová (* 1977), mladá slovenská umělkyně s mezinárodní zkušeností a laureátka Ceny Oskara Čepana za rok 2010, zaujala před několika lety svými konceptualizovanými fotografiemi. Těžištěm její tvorby je analýza vlastních emocionálních reakcí na procesy vnímání, paměti a zkoumání podmínek jejich sdělitelnosti. V projektu „Studie k druhému plánu“ se autorka zaměřila na kontextualizaci konkrétního galerijního prostoru. Zaměřuje se na okno, jako výrazný prvek propojující externí a interní pohledové vidění této dichotomie. Okno poukazuje na skutečnost, která se odehrává mimo výstavní prostor... celý popis

Petra Feriancová (* 1977), mladá slovenská umělkyně s mezinárodní zkušeností a laureátka Ceny Oskara Čepana za rok 2010, zaujala před několika lety svými konceptualizovanými fotografiemi. Těžištěm její tvorby je analýza vlastních emocionálních reakcí na procesy vnímání, paměti a zkoumání podmínek jejich sdělitelnosti.

V projektu „Studie k druhému plánu“ se autorka zaměřila na kontextualizaci konkrétního galerijního prostoru. Zaměřuje se na okno, jako výrazný prvek propojující externí a interní pohledové vidění této dichotomie. Okno poukazuje na skutečnost, která se odehrává mimo výstavní prostor (okno v Galerii Jaroslava Krále, směřující do parku). Jako by si architekt neuvědomil (nebo to udělal schválně?), že pohledy směřující ven budou vždy atraktivnější než samotná vystavená díla uvnitř.

Divák vstupující do výstavy se ocitne v prostoru svého zájmu, tedy v prvním plánu. Ten ho však intenzívně odkazuje k druhému plánu, k prostoru za oknem. Jde o prostor ideální (idealizovaný?), který neposkytuje empirickou informaci a tuto „ událost“ nejsme schopni okamžitě zažit. Je obrazem. Výstava nabídne divákovi sérii fotografií s takto chápaným kompozičním řešením. Jedná se o manipulované fotokopie z knih a studijních materiálů pohledů ven, které jsou pořízeny pokaženým fotoaparátem propouštějícím velké množství světla.
Typ výstava nezařazená
Místo konání Dům umění (Brno)
Datum a čas konání čt 28.6.2012 - ne 5.8.2012

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

URL www.dum-umeni.cz
Přístupné pro vozíčkáře Ne
Vstupné 80 Kč, zlevněné vstupné 40 Kč
Zdroj dat Jihomoravský kraj
Je třeba opravit údaje?