Jižní Morava

Díky ideální poloze ve středu Evropy a široké škále ubytovacích zařízení je Jižní Morava vyhledávanou destinací pro kongresovou turistiku i firemní akce. Splňuje všechny její nejdůležitější předpoklady – bezpečnost, snadnou dostupnost i bohatý výběr atraktivních turistických míst. Nárůst ubytovacích kapacit a rozšíření hotelových a restauračních služeb během posledních let navíc vedl u řady zařízení ke splnění jednoho ze základních požadavků kongresových turistů, kteří mají rádi všechny služby pod jednou střechou.

Ilustrační fotografie.

Jižní Morava je malebný region v jihovýchodní části České republiky, který je specifický především pohostinností zdejších obyvatel, stále živým folklorem a lidovými tradicemi. Možná i díky přívlastku nejslunnějšího regionu v zemi je Jižní Morava turisticky nejvyhledávanějším regionem v České republice. Každoročně region navštíví kolem 1 500 000 turistů.

Statutární krajské město: Brno (2. největší město v ČR, cca 370 000 obyvatel)

Rozloha: 7 196 km2

Počet obyvatel: cca 1 145 000

Průměrný věk obyvatel: 39 let (2010)

Podnebí: průměrná roční teplota vzduchu 10,2 °C; trvání slunečního svitu 1757 h/rok (Praha 1600 h/rok)

UNESCO památky: kulturní 2, přírodní 2, nemateriální kulturní 2

VÍNO

Ilustrační fotografie.

Skvělou pověst jižní Moravy pomáhá šířit také víno. Jižní Morava má bohatou vinařskou tradici, ostatně vinná réva se tady pěstuje již od dob Římanů a tradice dlouhá dva tisíce let je znát téměř na každém kroku. Přes 96 % vinic v České republice se nachází právě na jižní Moravě. Krajovou unikátností je produkce ledového a slámového vína.

Zpestřením kongresové turistiky nemusí být pouhé posezení ve vinném sklepě s cimbálem a kulinářskými specialitami, ale třeba také procházka památkovou rezervací vinných sklepů v Petrově, prohlídka stálých vinařských expozic v Hustopečích, Mikulově a ve Znojmě. Vinařskou kulturu lze poznat také při návštěvě kouzelných vinařských vesniček podél 1 200 kilometrů moravských vinařských stezek nebo účasti na tradičním podzimním vinobraní, proslavené jsou například Pálavské a Znojemské vinobraní. Tajemství výroby vína můžete odhalit při návštěvě Národního vinařského centra - Salonu vín ve Valticích.

PAMÁTKY

Valtice

Region se chlubí největším počtem hradů a zámků v zemi. Zárukou úspěchu každé akce je na míru šitý doplňkový program. Na obdivovatele historických krás čekají hrdé gotické pevnosti Pernštejn a Cornštejn, klášter Porta coeli v Předklášteří, renesanční zámky v Blansku a Bučovicích, barokní šlechtické sídlo v Miloticích, Boskovice s rázovitou židovskou čtvrtí, romantický Mikulov se Svatým kopečkem či starobylé Znojmo s tajuplným podzemím a památnou rotundou, pohádkové zámky Vranov nad Dyjí a Bítov, zámecká rezidence ve Slavkově u Brna, proslavená napoleonskou bitvou z roku 1805 či Lednicko-valtický areál, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě a zároveň památka UNESCO.

V regionu se nachází 5 památek světového dědictví UNESCO: vila Tugendhat v Brně, Lednicko-valtický areál (kulturní dědictví), Biosferická rezervace Pálava, Bílé Karpaty (přírodní dědictví), Slovácký verbuňk (nemateriální kulturní dědictví).

PŘÍRODA

Moravský Kras

Díky nepřebernému množství přírodních zajímavostí můžete naplánovat pestrý doprovodný program pro krátké jednání i několikadenní kongres. Vynikajícím tipem je návštěva křehké podzemní krásy v jeskyních Moravského krasu, spojená s mimořádně atraktivní plavbou po ponorné říčce Punkvě, procházka orchidejovými loukami Bílých Karpat či výlet k vápencovým útesům Pálavy, pátrání po stopách dávných předků v okolí Mikulčic a Pohanska, poznávání magické krajiny lužních lesů v okolí Břeclavi, putování za romantickou krásou Národního parku Podyjí, toulky Ždánickým lesem či návštěva moravské Sahary mezi Bzencem a Hodonínem.

POHYB

Golf

Ať už účastníci kongresu patří k těm, kterým stačí pár minut lehké chůze jednou dvakrát týdně nebo k takovým, kteří si nedovedou představit volný čas bez potu, dřiny a pořádné dávky adrenalinu, na jižní Moravě určitě najdou zábavu podle svého gusta. Jsou připravena golfová hřiště v Brně, Slavkově a Kořenci, moderně vybavená fitnesscentra a otevřené i kryté aquaparky, jezdecké kluby i sportovní areály, kde se dá hrát tenis, squash, badminton, ricochet či bowling. Díky půjčovnám kol a husté síti cyklostezek můžete naplánovat výlety všech stupňů délky a obtížnosti, na brněnském Masarykově okruhu si na své přijdou dokonce i milovníci rychlých kol a sportovní střelby.

Turistické informace o Jižní Moravě naleznete také na:  www.jizni-morava.cz, www.jizni-morava.info, www.ccrjm.cz

Praktické turistické informace o České republice naleznete ZDE.

Evropská unie - logo Jihomoravský kraj - logo ROP Jihovýchod - logo ICCA logo Czech Convention Bureau - logo UIA

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.