Brno v TOP 100 nejoblíbenějších evropských kongresových destinací

03.08.2016

Žebříček nejúspěšnějších kongresových měst každoročně sestavuje Mezinárodní kongresová asociace ICCA (International Congress and Convention Association).

Město Brno se poprvé v historii umístilo mezi TOP 100 evropskými destinacemi, konkrétně na 97. pozici (143. místo v roce 2014). V celosvětovém žebříčku se umístilo na 175. místě, zatímco v roce 2014 obsadilo až 289. místo. Tento úspěch zařadil Brno mezi světová města jako Düsseldorf, Maastricht či Philadelphia.

Brno hostilo v roce 2015 celkem 15 asociačních konferencí, což je oproti roku 2014 dvojnásobný počet. Konferencí se účastnilo celkem 3217 delegátů, což představuje v průměru 214 účastníků na konferenci. Průměrná délka trvání akce přesáhla 4 dny a nejvíce akcí se odehrálo na univerzitách (5 konferencí) a v hotelech (5 konferencí).

Největším kongresem uspořádaným na území města Brna byl 15. Evropský kongres klinické neurofyziologie (ECCN) s 600 účastníky.

V roce 2016 se budou v Brně organizovat další kongresy ICCA, např. LibreOffice Conference 2016, 13. ročník konference XTOP 2016: High Resolution X-Ray Diffraction and Imaging nebo Mezinárodní konference HAKONE – High Pressure Low Temperature Plasma Chemistry.

Česká republika v celosvětovém žebříčku poskočila na 25. místo v rámci celosvětového srovnání, v rámci destinací Evropy obsadila 15. místo. Česká republika v roce 2015 hostila celkem 154 akcí, ve srovnání s rokem 2014 došlo k nárůstu o 5%.

V žebříčku TOP 10 zemí se na prvních třech místech umístili USA, Německo a Velká Británie. V pořadí měst je novým lídrem Berlín, dále Paříž a Barcelona.

Moravia Convention Bureau (MCB), specializovaná součást organizace destinačního managementu a marketingu Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava, poskytuje organizátorům asistenci a nezávislé komplexní informace při plánování a realizování kongresů, konferencí, obchodních setkání a incentivních akcí na jižní Moravě a ve městě Brně. Poskytované služby MCB naleznete zde.

MCB je členem asociace ICCA od roku 2010 a z členství plyne především spojení s globálním světem, cenné kontakty a v neposlední řadě také přístup ke statistikám z kongresového průmyslu.

International Congress and Convention Association (ICCA) byla založena v roce 1963, jedná se o globální asociaci v rámci MICE průmyslu a jednu z nejprominentnějších organizací ve světě mezinárodních setkání. V současné době reprezentuje téměř 1 000 členů z více než 90 zemí. Českou republiku reprezentují Czech Convention Bureau, Prague Convention Bureau, také Moravia Convention Bureau a dále některé agentury zabývající se profesionální organizací konferencí a kongresů.

Více informací na http://www.iccaworld.com

Přísná kritéria

Konference, které ICCA ve statistikách eviduje, musí splnit přísná kritéria. Takové setkání nesmí být organizováno pouze jednorázově, účastnit se ho musí nejméně 50 delegátů a zároveň musí rotovat alespoň mezi 3 různými zeměmi.