Na českých a moravských horách je pro lyžaře dostatek sněhu

12.02.2004

PRAHA 12. února (ČTK) - Lyžaři a s nimi i provozovatelé vleků a sjezdovek se těší na nadcházející víkend. Po nedávné oblevě je už na svazích opět dostatek sněhu a konec týdne slibuje zřejmě i dobré počasí.
Například na Šumavě je na sjezdovkách v okolí Železné Rudy až 90 centimetrů sněhu, na Přimdě mezi 25 až 30 centimetry. Vleky jsou zde v provozu všechny a bez front. Na Kramolíně u Lipna na Českokrumlovsku, kde napadlo na 35 centimetrů sněhu, se dokonce o víkendu bude závodit. Bude se tam konat "závod pro tvrdé a hlavně všestranné muže a ženy Holan Outdoorman 2004".
Velmi dobré lyžařské podmínky nyní nabízejí lyžařům zimní střediska v Krkonoších a Orlických horách. Od začátku týdne na svazích hor připadlo několik desítek centimetrů prachového sněhu. Ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku napadalo v minulých dnech až 80 centimetrů sněhu. Na Černé hoře v Janských Lázních na Trutnovsku leží dokonce 125 centimetrů sněhu, na sjezdových tratích bez umělého zasněžování je kolem 50 centimetrů upraveného sněhu. V Peci pod Sněžkou na Trutnovsku je na sjezdovkách 105 centimetrů sněhu.
Dobré lyžařské podmínky jsou také v Orlických horách, kde například v Deštném hlásí vlekaři 85 centimetrů sněhu. V Říčkách v Orlických horách je ještě o deset centimetrů sněhu více.
Dostatečná sněhová pokrývka je také na hřebenech Krkonoš, kde například na Labské boudě leží 120 centimetrů sněhu a v Orlických horách, kde leží 75 centimetrů. Na hřebenech však fouká silný vítr, a tak tam podmínky pro zimní turistiku nejsou zcela ideální.
V provozu je i celý Sportovní areál Ještěd v Liberci. I tady vydatné sněžení posledních dní výrazně zlepšilo sněhové podmínky ve středisku a umožnilo opět rozjet všechny vleky i lanovku. Od pondělí postupně napadlo kolem půl metru sněhu.
I na Českomoravské vrchovině vytvořily v minulých dnech sněhové přeháňky ideální podmínky pro lyžování. V novoměstském areálu na Žďársku leží až 55 centimetrů sněhu s prašanovým povrchem. Vleky jsou v provozu. Po nepřetržitém sněžení se dnes najíždějí i tratě pro běžkaře, parkoviště i silnice jsou sjízdné. Velmi dobré podmínky jsou i v nižších polohách. Například v areálu na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku leží na 40
centimetrů sněhu. O víkendu může nový vlek na vrchol sjezdovky za hodinu vyvézt až tisíc lidí.
Příjemný víkend mohou turisté prožít také v bílé stopě v zasněžených lesních partiích kolem nejvyššího vrchu Českomoravské vrchoviny - Javořice na Jihlavsku. Nejméně sněhu napadlo na Třebíčsku, ale vlek na Jalovci u Číchova bude od pátku v provozu, pomůže technický sníh.
Skvělé sněhové podmínky čekají na lyžaře prakticky ve všech lyžařských střediscích také ve Zlínském kraji. Sněhové srážky zlepšily podmínky v horských areálech, provozovatelům vleků v nižších polohách pak pokles teplot umožnil využít umělé zasněžování.
Také na některých místech v Beskydech v uplynulých dnech připadlo až půl metru sněhu. Díky mrazivým teplotám navíc mohla střediska opět začít i s umělým zasněžováním. Ve většině lyžařských středisek leží od 50 do 80 centimetrů sněhu. Výborné podmínky nabízí například lyžařské středisko U Sachovy studánky, kde je 120 centimetrů sněhu. Ve střediscích je převážně zataženo a bezvětří nebo jen mírný vítr. Místy jsou sněhové přeháňky.

zdroj: ČTK

Evropská unie - logo Jihomoravský kraj - logo ROP Jihovýchod - logo ICCA logo Czech Convention Bureau - logo UIA

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.