Novinka města na hranici: Místo pro umělecký experiment

20.08.2015

Valtický barokní zámek má už dávno v katalogu Moravia Convention Bureau  „Netradiční místa pro netradiční setkání“ (http://netradicni.moraviaconvention.cz/netradicni-mista ) svoje místo jako přitažlivý cíl incentivního turismu. Mimo jiné také díky skutečnosti, že v jeho zdech sídlí degustační expozice Salonu vín ČR se stovkou nejlepších vín z Čech a Moravy, každoročně obměňovaná podle výsledků soutěže nejlepších vzorků z celé republiky.

Od letošního léta se však nabídka Valtic rozšířila o další přitažlivý magnet pro sektor incentivního turismu. Památkáři zde totiž dokončili kompletní obnovu tří budov patřících k zámku, zapsanému na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Projekt, financovaný z evropských prostředků, umožnil znovuzrození někdejšího barokního zámeckého divadla, obnovu historické zámecké jízdárny a někdejšího domku zahradníka. Vznikla tak infrastruktura s jedinečným technologickým zázemím pro experimentální divadelní a taneční tvorbu, sídlo Národního centra divadla a tance.

„Je to – po loňském otevření Multifunkčního centra v areálu lednického zámku – největší novinka letošního roku v Lednicko-valtickém areálu, rozšiřující naši nabídku. Nyní můžeme nabídnout skutečně zajímavé prostory nejen umělcům pro ztvárnění historických představení, ale také organizátorům divadelních a hudebních festivalů, tvůrčích workshopů a dalších eventů s uměleckým zaměřením,“ komentoval červnovou premiéru obnovené zámecké jízdárny vedoucí Moravian Convention Bureau Petr Ryšánek, podle kterého jsou nové prostory v historickém areálu valtického zámku k dispozici i mnoha dalším aktivitám, směřujícím k rozšíření znalosti o naší kulturní a umělecké historii.  

Zatímco jízdárna byla v červnu dějištěm koncertu mezzosopranistky Magdaleny Kožené, zámecké divadlo se premiéry první dočká 12. září, zde začne divadelní přehlídka Feste teatrale. Již o prázdninách je však divadlo součástí prohlídkové trasy, která návštěvníkům ukazuje tajemství jeviště a umožní jim dotknout se dřevěné mašinérie, která kulisy a celý mechanismus barokního divadla oživuje. Jde o repliku vybavení českokrumlovského zámeckého divadla, protože ve Valticích se z původního interiérového vybavení nedochovalo nic.

Zájemci o pronájem polyfunkčního sálu někdejší jízdárny pro 1000 osob s moderním zázemím pro pořádání vzdělávacích, kulturních a společenských akcí, stejně jako barokního divadla pro 240 diváků, se mohou obracet na Moravia Convention Brno (www.moraviaconvention.cz ), člen Czech Convention Bureau.