Atraktivní kongresové centrum

06.09.2011

Jihomoravský kraj mezi VIP. Dlouhodobá rozvojová strategie Jihomoravského kraje, zaměřená na podporu inovací a na cílevědomé směřování do klubu nejinovativnějších regionů Evropy nezůstala jen na papíře. Na každém kroku lze vidět výsledky postupné přeměny někdejšího „Moravského Manchesteru“ z Mekky textilního a strojírenského průmyslu na centrum akademického a univerzitního výzkumu s podnikatelskými inkubátory, vytvářejícími podmínky pro uplatnění výsledků vědy a výzkumu v praxi.

České Silicon Valley

Ekonomičtí komentátoři sledují expanzi malých inovativních firem, pracujících s vysokou přidanou hodnotou, a začínají mluvit o „českém Silicon Valley.“ Do regionu směřují mnohamiliardové nadnárodní projekty, jako například Středoevropský technologický institut CEITEC, spolufinancovaný Evropskou unií, nebo Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC, budované zdejší Fakultní nemocnicí u sv. Anny s přispěním kraje i města Brna ve spolupráci s prestižní Mayo Clinic (Rochester, USA). To dává Brnu perspektivu mezi městy se špičkovým výzkumem a vývojem v oboru vyspělých technologií, biotechnologií a medicíny.

Tyto projekty nevyrůstají z ničeho. Brno a Jihomoravský kraj mají v tomto ohledu na co navazovat. Připomeňme věhlas takových osobností, jako byl zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel, filozof a fyzik světového jména Ernst Mach či matematik Kurt Gödel, považovaný za jednoho z největších vědců 20. století. Významný byl přínos Brna například elektronové mikroskopii nebo české medicíně. V roce 1958 zde profesor Jan Navrátil uskutečnil u nás první operaci srdce v mimotělním krevním oběhu, v roce 1983 profesor Vladimír Kořístek poprvé v Československu transplantoval játra, roku 1998 zde uskutečnili první kombinovanou transplantaci srdce a ledviny a o sedm let později kombinovanou transplantaci tří orgánů – srdce, jater a ledviny.

Loni se v kraji uskutečnilo na 1700 akcí kongresového typu

Brno, na jehož 400 tisíc obyvatel připadá 88 tisíc vysokoškolských studentů jedenácti zdejších veřejných univerzit i soukromých vysokých škol, je logicky i tradičním místem konání významných vědeckých kongresů a konferencí a dalších odborných setkání na evropské úrovni.

A do budoucna lze čekat další posílení tohoto trendu – rostoucí poptávku po zdejších kongresových kapacitách pro příští rok signalizují jejich rezervační systémy.

„To, že druhé největší město České republiky je schopno zajistit konání konferencí byznysmenů, politiků či vědců na nejvyšší úrovni, přesvědčivě prokázali již pořadatelé vrcholné schůzky 16 středoevropských prezidentů, která se tu uskutečnila bez problémů s ubytováním, kongresovými službami či doprovodným programem státníků,“ chválí ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Zuzana Vojtová a připomíná, že Brno, v jehož okruhu do 200 kilometrů se nacházejí významné středoevropské metropole Praha, Vídeň a Bratislava a z jehož letiště v současnosti operuje osm pravidelných linek do Londýna, Říma, Milána, Moskvy, Sankt Petěrburgu a Alicante, je dobře připraveno vyhovět požadavkům organizátorů akcí kongresového typu.

„Zdejší kapacity prošly prověrkou minulých let a stále zlepšují úroveň svých služeb. Jen v loňském roce se v kraji uskutečnilo 1692 akcí kongresového typu, jichž se zúčastnilo téměř 230 tisíc hostů. Brno dnes disponuje kongresovými kapacitami Brněnských veletrhů až pro pět tisíc účastníků, hotel Bobycentrum může nabídnout 1200, Voroněž 700, Best Western International 500, Wanieck Gallery 650 míst, sálů s kapacitou do 500 míst s potřebným zázemím je v celém kraji větší počet,“ dodal vedoucí Moravia Convention Bureau a zástupce ředitelky Centrály Lukáš Bačík.

Bohaté zázemí kraje

Pro účastníky kongresových akcí střední velikosti je tu navíc skutečně bohaté zázemí kraje, nabízející množství aktivit pro volný čas – sportovními zážitky ve třech golfových areálech počínaje, přes „soukromé“ koncerty v jeskyních Moravského krasu či slavnostní večírky na některém ze zámků, až po veselé posezení u sklenky vína a cimbálu v některém z nesčetných sklepů tohoto vinařského kraje. „Zdejší potenciál dává všechny předpoklady k tomu, aby se kraj a jeho metropole dostaly nejen mezi špičku inovativních regionů Evropy, ale aby získaly a udržely si také dobrou pověst oblíbeného kongresového centra středoevropského regionu,“ uzavřela Zuzana Vojtová.

Foto: archiv Masarykovy Univerzity